پیوند گل رز

آموزش قلمه زدن گل رز و گل محمدی : استفاده از قلمه ساقه یکی از راه‌های متداول تکثیر رزها و گل محمدی است. قلمه‌ها را می‌توان در دو زمان از سال تهیه کرد یکی قلمه‌های تهیه شده از چوب سبز که در انتهای فصل گلدهی از ساقه‌های بدون گل و به طول حداقل ۱۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. از آنجایی که این قلمه‌ها دارای برگ هستند می‌بایست تعداد برگ‌های آنان را کاهش داد و باقی گذاشتن یک دسته برگ در انتهای قلمه کافی است. حتی در همان یک دسته برگ نیز می‌توان تعداد برگچه‌ها را نیز کاهش داد.

بهترین زمان برای قلمه زدن گل رز را بشناسیم : 

برای قلمه زنی گل رز در بهار بهتر است در انتهای گلدهی که شاخه ها دیگر گل ندارند؛ اقدام کرد و قلمه را از ساقه های جوان و سبز که در طی دوره دارای گل بوده است تهیه کرد. طول شاخه باید حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.
زمان مناسب دیگر برای قلمه زنی گل رز زمانی است که پاییز فرا رسیده و برگ ها می ریزند در این زمان برای قلمه باید از ساقه های چوبی استفاده نمود. طول این ساقه باید بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد

زمان قلمه زدن گل محمدی

قلمه‌ها را می‌توان در دو زمان از دوره رشد گیاه تهیه کرد

  • قلمه های نرم

قلمه‌های تهیه شده از چوب سبز (نرم) که در انتهای فصل گلدهی از ساقه‌های بدون گل و به طول حداقل ۱۰سانتیمتر تهیه می‌شوند. از آنجایی که این قلمه‌ها دارای برگ هستند می‌بایست تعداد برگ‌های آنان را کاهش داد و باقی گذاشتن یک دسته برگ در انتهای قلمه کافی است. حتی در همان یک دسته برگ نیز می‌توان تعداد برگچه‌ها را نیز کاهش داد. توجه داشته باشید، در مورد قلمه‌هایی که از چوب سبز تهیه می‌شوند زخمی بر روی پوست انتهای قلمه ایجاد نمایید.

  • قلمه های خشبی

نوع دیگر قلمه قابل تهیه از گل محمدی، قلمه‌های خشبی یا چوبی است که در انتهای فصل پاییز و بعد از ریزش برگ‌ها از قسمت‌های چوبی و ساقه‌های بالغ گیاه و به طول ۱۵-۲۰ سانتیمتر تهیه می‌شوند. هنگام جداسازی قلمه‌ها از گیاه مادری بهتر است که برش را از زیر ناحیه گره بزنیم (ناحیه گره ناحیه اتصال برگ به ساقه است) و برش به شکل شیب زده شود این کارها به ریشه زایی قلمه کمک می‌کنند.

گل رز و محمدی

پیوند زدن گل رز و گل محمدی :

 برای پیوند زدن گل رز می توان از روش پیوند شکمی استفاده کرد.

 زمان انجام این پیوند از اوایل شهریور تا اواخر مهر ماه است .

 پیوند پس از گرفتن تا بهار به حالت خواب باقی مانده ، اوایل فروردین ماه شروع به سبز شدن و نمو می کند .

 برای انجام پیوند شکمی ، شاخه ای را که گل یا غنچه دارد از بوته مورد نظر جدا کرده ، قسمت سرشاخه که مغزش نرم است و انتهایش را که جوانه های نامناسب دارد بریده و از قسمت میانه که دارای جوانه های قوی و برجسته است برای گرفتن پیوندک استفاده می کنند .

 به وسیله چاقوی پیوند زنی از ۱۵ میلیمتر زیر جوانه ، پوست را به سمت بالا طوری می برند که کمی از قشر چوبی مغز ساقه زیر جوانه باقی بماند ، برش را تا ۱۵ میلی متری بالای جوانه برده ، آنجا پوست را از روی ساقه بر می دارند ، پیوندک به شکل بیضی نوک تیز در می آید .

 برگ موجود در روی پیوندک را طوری از پیوندک جدا کرده که ۱ تا ۲ سانتی متر از دم برگ روی پیوندک باقی بماند .

 سپس این پیوندک را از سر شکاف T شکل که روی شاخه پایه زده شده آهسته زیر پوست داخل کرده و به سمت پایین می لغزانند تا تمام پیوندک زیر شکاف جا بگیرد ،

 فقط از این دو لبه شکاف عمودی ، جوانه و دمبرگ بیرون می ماند .

 سپس با نوار پلاستیکی محل پیوند را محکم بسته تا لایه زاینده پایه و پیوندک در تماس کامل هم باشند و محل پیوند جوش بخورد .

 دو هفته بعد از انجام پیوند چنان چه پیوندک و دمبرگ سیاه شده باشند یعنی پیوند نگرفته و اگر دمبرگ با کمترین تماس انگشت از پیوندک جدا شود یعنی پیوند زده شده موفق بوده است .

 برای قلمه زدن از شاخه های هرس شده به طول حدود ۱۵ سانت با قطر مدادی انتخاب و به صورت اریب ببرید و در ماسه بادی رودخانه ای یا کوکوپیت قلمه بزنید.

 نصف قلمه را در بستر فرو نمایید.در صورت استفاده از هورمون ریشه زایی احتمال گرفتن قلمه بیشتر است .

 قلمه را در محیطی مرطوب با دمای حدود ۲۲ تا ۲۵ درجه قرار دهید .پس از ۳-۴ ماه آماده انتقال به گلدان خواهد بود.

 پس از اینکه قلمه های ریشه دار شدن(حداقل ۴-۵ سانت ریشه داد)میتوانید قلمه را از ماسه به مخلوط یک واحد خاک رس +نیم واحد ماسه+نیم واحد کود دامی پوسیده بکارید.

پیوند رز و محمدی

گل محمدی، گل رز از خانواده گل سرخ است.

گل محمدی گلی خوشبو همراه با خواص دارویی زیاد است. این گل در مناطق کوهپایه‌ای با تابستان‌هایی گرم و معتدل و زمستان‌هایی سرد است. گل محمدی برای تولید گلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیازهای گل رز محمدی

آبیاری

گل محمدی به آبیاری متوسط دارد. با توجه به آب و هوای منطقه گل محمدی را هر ۱۵ روز یکبار آبیاری کنید. رز برای رشد به آبیاری مناسب نیاز دارد. آبیاری باید آبیاری این گیاه بهتر است صبح‌ها و تا جایی که درخچه کاملا سیراب شود صورت بگیرد. بین هر دو آبیاری بگذارید که خاک خشک شود. آبیار را به صورت بارانی انجام ندهید چراکه امکان ابتلا برگ‌ها به قارچ به دلیل رطوبت وجود دارد، پس بهتر است که آبیاری به صورت کرتی و قطره‌ی انجام شود. در زمستان که زمان هرس کردن درخچه است بهتر است که زیاد آبیاری نشود.

خاک

گل محمدی به خاک رسی و شنی نیاز دارند.

تغذیه

برای گلدهی بیشتر درخچه از کودهای دارای پتاسیم و فسفات باید استفاده کرد. از آنجایی برای جذب این دو کود زمان زیادی نیاز است پس بهتر است که این کودها را در اواخر پاییز به خاک بصورت محلول اضافه کنید. کودهای نیترات دار را در بهار به خاک اضافه کنید. حتما این را به خاطر داشته باشد که اواخر تابستان به هیچ وجه به درخچه رز کود ندهید. به هیچ عنوان از کودهای حیوانی استفاده نکنید بهترین کود برای رز کود ورمی‌کمپوست است.

نور

تمامی برگ‌های رز به نور علاقه دارند و از سایه بیزارند. سایه موجب کاهش گلدهی درخچه می‌شود. تنها نوع رز که می‌تواند سایه را تحمل کند، رز سفید است. سایه در تابستان باعث می‌شود که از سوختگی برگ‌ها جلوگیری شود.

دما

رزها عاشق هوای خنک هستند. دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه بهترین دما برای سرزنده و شاداب ماندن رز است. در هوای گرم و سوزاننده تابستان بهتر است که درخچه‌ها در سایه قرار بگیرند. 

هرس گل رز محمدی 

تمام وسایل مورد نیاز مثل قیچی هرس، اره تاشو و از تمام این موارد مهمتر دستکش که ترجیحا با ساق بلند باشد چراکه درخچه‌های رز پر از تیغ هستند. چند مورد مهم را ما در اینجا شرح خواهیم داد ولی برای فهم بهتر می‌توانید به ویدیو هرس درخچه رز مراجعه کنید و مراحل هرس شدن را مشاهده کنید. بهترین زمان برای هرس قبل از ظهور غنچه‌ها و برگ‌هاست که معمولا اواخر زمستان است. 

اولین کاری که باید انجام بدهید جدا کردن گل‌ها و شاخه‌های خشک از درخچه است بدون هیچ نگرانی این کار را انجام دهید. قدم بعدی حذف شاخه‌های ضعیف و باریک است. شاخه‌هایی که قطر آن‌ها کمتر از قطر مداد است. چراکه این شاخه‌ها به هیچ وجه توان نگهداری گل‌ها را ندارند. سومین قدم حذف شاخه‌هایی است که به صورت مورب به سمت قسمت درونی و میانی درخچه رشد کرده‌اند. این شاخه‌ها درخچه را شلوغ کرده و همچنین از گردش هوا و رسیدن نور در داخل درخچه جلوگیری می‌کنند. در واقع ما در درخچه‌ی رز شاخه‌هایی می‌خواهیم که به سمت بیرون رشد می‌کنند. قدم بعدی برش با زاویه ۴۵ درجه است. روی شاخه‌ها قسمت‌هایی قرار دارد که به آن bud eye می‌گویند از این قسمت‌‌ها شاخه‌ها رشد می‌کنند. پس هنگام هرس کردن توجه داشته باشید که از بالای قسمتی که شاخه به سمت بیرون رشد خواهد کرد به زاویه ۴۵ درجه شاخه را با قیچی هرس کنید. در نظر داشته باشید اگر همه شاخه‌ها به سمت داخل درخچه رشد کنند ظاهر درخچه چقدر زشت خواهد شد. دلیل برش با زاویه ۴۵ درجه این است که در هنگام بارندگی، قطرات آب روی قسمت برش نماند و به دلیل شیب از سطح سرازیر شود. خیلی‌ها می‌پرسند که تا چه ارتفاعی درخچه را هرس کنیم؟ ارتفاع درخچه به سلیقه شما بستگی دارد ولی پیشنهاد می‌کنیم که کوتاهتر از ۵/۰ متر نشود.

تکثیر گل رز محمدی

آسانترین روش تکثیر رز استفاده از قلمه است. شاخه‌ای را از درخچه جدا کنید که دارای گل است. استفاده از شاخه‌های جوان دشوار است چراکه بسیار نرم و شکننده هستند. شاخه را در داخل لیوان آب قرار دهید. سپس قسمت فوقانی که گل روی آن قرار دارد را از شاخه جا کنید. شاخه را از قسمت پایین هم برش بزنید و پایینی‌ترین دسته از برگ‌ها را از شاخه جدا کنید. ته شاخه را ابتدا در آب و سپس در هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید. گلدانی با دهانه ۱۶ حاوی خاک سنگین با زهکشی بالا را فراهم کنید. خاک را مرطوب ساخته و سپس در داخل خاک گودالی ایجاد کرده و شاخه‌ی همراه با هورمون را در داخل گودال قرار دهید و اطراف آن را با خاک بپوشانید. اگر برگ‌ها رشد زیادی دارند به طوریکه از دهانه گلدان بیرون زده‌اند آن‌ها را کوتاه کنید. برای ایجاد رطوبت می‌توانید ته بطری نوشابه ۲ لیتری را ببرید و آن را وارونه روی گیاه قرار دهید و به این صورت گلخانه‌ی کوچکی برای گیاه بسازید. گلدان را در فضای آزاد و در نور غیر مستقیم قرار دهید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *